Czy sport jest wskazany w ciąży?
Przyszłe mamy zazwyczaj bardzo dbają o to, by maleństwa w ich brzuszkach rozwijały się prawidłowo i przyszły na świat zdrowe. Wiele z nich zastanawia się, czy w ciąży powinny uprawiać sport. Lepiej zadbać o swoją kondycję przed porodem, czy może lepiej nie narażać się na żadne kontuzje? Co jest lepszym wyborem? Sprawdźmy!
Sport w ciąży? TAK! Ale…
Uprawianie sportu w ciąży do zdecydowanie dobry pomysł. Umiarkowane ćwiczenia pomagają zniwelować bóle kręgosłupa, dodają przyszłej mamie energii, a także… redukują stres! Jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo, a ginekolog nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań do aktywności fizycznej, kobieta powinna regularnie ją uprawiać. Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki. Zgody od lekarza na ćwiczenia mogą nie dostać mamy, borykające się z poważnymi chorobami, takimi jak cukrzyca, astma czy problemy sercowe. Aktywność fizyczna nie będzie też wskazana, jeśli przyszłej mamie zdarzają się plamienia, krwawienia lub specjalista zauważy jakiekolwiek ryzyko poronienia.
Co wolno ćwiczyć, a czego nie?
Przyszła mama musi też pamiętać o tym, że ćwiczenia powinny być umiarkowane. Czas oczekiwania na maluszka to zła pora na pobijanie życiowych rekordów. Lepiej unikać sportów urazowych, takich jak jazda konna, jazda na nartach oraz dyscyplin kontaktowych, by uniknąć upadku lub uderzenia w brzuch. O wiele lepszym pomysłem jest pójście na basen lub zapisanie się na aqua aerobik. Ciężarnym dobrze przysłuży się też joga lub pilates (zwłaszcza specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży, przygotowujące do porodu!) oraz spokojne, lecz długie spacery. Im bardziej zaokrągla się brzuszek, tym bardziej należy zwracać uwagę na stopniowe odciążanie prostych mięśni brzucha. Sporty ekstremalne z oczywistych względów są całkowicie zakazane.