Jakie są przyczyny samoistnego poronienia?
Samoistne poronienie jest sytuacją, w której ciąża kończy się przed upływem 22 tygodni. Może mieć różne przyczyny, a ich poznanie może być ważne dla zapewnienia właściwej opieki kobiecie.
Dlaczego dochodzi do samoistnego poronienia?
Oto kilka najczęstszych czynników wpływających na ryzyko samoistnego poronienia:
- Czynniki genetyczne stanowią jedną z najczęstszych przyczyn samoistnych poronień i są trudne do przewidzenia czy zapobiegania.
- Wiek matki może wpływać na na ryzyko poronienia. Kobiety, które zachodzą w ciążę po 35 roku życia, mają wyższe ryzyko poronienia niż młodsze kobiety z uwagi na zmniejszoną jakość komórek jajowych i większą szansę wystąpienia problemów genetycznych.
- Wady anatomiczne macicy, np. przegrody macicy czy niewielka średnica jamy macicy, mogą utrudniać prawidłowy rozwój zarodka i doprowadzić do samoistnego poronienia.
- Zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do niewydolności ciałka żółtego, która z kolei nie dopuszcza do prawidłowego rozwijania się zarodka i zagnieżdżania się go w błonie śluzowej macicy, co może skutkować samoistnym poronieniem.
- Niektóre choroby przewlekłe, np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy nadciśnienie.
- Niektóre infekcje bakteryjne lub wirusowe, np. toksoplazmoza, cytomegalowirus czy rzeżączka, mogą uszkadzać zarodek i prowadzić do poronienia.
Co robić w przypadku samoistnego poronienia?
Jeśli podejrzewasz, że doszło do samoistnego poronienia, niezwłocznie zgłoś się do lekarza ginekologa. W Bytoniu znajduje się gabinet ginekologiczny specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu patologii ciąży, gdzie profesjonalna kadra służy radą i wsparciem. Po stwierdzeniu samoistnego poronienia lekarz może zlecić badania mające na celu wykluczenie ewentualnych przyczyn powtarzających się poronień.